napsali o nás

www.stavbaweb.cz
–  portál sloužící pro odbornou architektonickou veřejnost, studenty, stavební a památkové úřady a laické zájemce o architekturu. 

 

 

A1Architects: Dům nad bažinou

28.3.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozlehlý pozemek s bažinou a krásným rozhledem do kraje Jizerských hor, včetně osvíceného investora, nám naprosto učaroval a navrhli jsme společně dřevěný dům s vyhlídkou. Dům je využíván rekreačně jako velká rodinná chalupa, ve které mají především své soukromé útočiště nejstarší členové rodiny. V horách jsme bojovali vedle povětrnostních vlivů s CHKO Jizerské hory, který po vzájemných diskusích nakonec schválil naši koncepci současné architektury horské chalupy čerpající z místního krajinného rázu i původní lidové architektury.

 

Projekt: Dům nad bažinou

Místo: Janov, Jizerské hory

Klient: soukromý investor

Autoři: A1Architects, Lenka Křemenová, David Maštálka

Spolupráce interiér: Jakub Šulc

Projekt: Eva Maštálková a A1Architects

Specialisti: Milan Maštálka, Karel Mikeš, Petr Vacek, Martin Počta, Aleš Tuček

TDI: Petr Trávníček RIP Liberec

Dodavatel: Reno s.r.o. – mistr stavby Pavel Janovský

Truhláři: Radek Opalecký

Fotografie: A1Architects – David Maštálka

Užitná plocha: cca 170 m2

Realizace: 2011-12

Studie: 2010

foto :  David Maštálka

 

 

Dům

Dřevěný dům je oblečen do deštění v tlumené šedozelené barvě, která se stejně jako šedá plechová střecha přirozeně ztrácí v okolních smrcích. Jednoduchý tvar domu-chalupy s vysokou sedlovou střechou se záměrně opakuje i v dlouhém vikýři vyhlídky, která vystupuje po dvou nohách ze střechy a natahuje se za sluncem a krásným výhledem do krajiny.

Dům má celkem tři vstupy, dva hlavní jsou umístěny ve štítové stěně, kde v zimě nedochází k mohutným závějím sněhu padajícího ze střechy. Jeden vstup je letní a druhý zimní, který ústí přímo na zasklenou verandu. Ta poskytuje potřebný prostor a závětří na oklepání sněhu, nebo přípravu lyžařské výbavy před výletem. Veranda s posuvným zasklením též v přechodných obdobích jara a podzimu doplňuje hlavní obytnou část, neboť ve slunných dnech poskytuje příjemné teplo a bezvětří. Třetí vstup je ryze utilitární a slouží jako letní vstup na pozemek nad chalupou, v zimě pak pro doplnění paliva z dřevníků umístěných na severní straně domu. I v případě velké vánice a sněhových závějí je tak dřevo vyskládané při stěně objektu pohotově dostupné.
 

kachlová kamna

Interiér

Centrálním motivem vnitřní dispozice se stala kachlová kamna, hlavní požadavek investorů, která nejenže dokážou celý objekt tepelně zabezpečit, ale jsou také především hlavním společenským magnetem obytné části, jsou hřejivou lavicí, válendou anebo sporákem. Vnitřní prostory jsou logicky členěny na velké vstupní zádveří s návazností na technickou místnost a lyžárnu (zimní vstup), malou toaletu a dále pak přímo na velkou obytnou místnost.

 
 
Tato místnost je opticky rozdělena na několik různých částí díky centrálnímu umístění kachlových kamen. Součástí obytné místnosti je též část kuchyně a ostrůvek v návaznosti na jídelní stůl. V celé ploše se prostor směrem k jihu otevírá zasklenou verandou do krajiny. Nad jídelním stolem je otevřená galerie, která slouží jako výborný komunikační prvek mezi podlažími a zajišťuje také rovnoměrné šíření tepla z kamen. V západní části přízemí je zázemí nejstarších členů rodiny – ložnice, knihovna a sprcha s toaletou. Dřevěné nosné konstrukce procházejí skrze obě podlaží. Dřevěné obklady stěn jsou v některých místech opatřeny bílou olejovou lazurou a prvky nosné konstrukce jsou ošetřeny bezbarvým voskem.
 
 

pokoj pro hosty

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
celý článek –

http://www.stavbaweb.cz/Stavby-a-projekty/A1Architects-Dum-nad-bazinou.html?reh=f021c1d705bbc32c704a4431d74b3438a026f1bb295df4a5051a775dd5a1e5a8b7410d884bbbb74b